Cz wiesz, że na miano „probiotyk” bakterie muszą sobie zasłużyć? 22.06.2017

Probiotyki, czy są, dlaczego są ważne i dlaczego warto wybrać preparaty LactovitalisPro i Lactovitalis Kids

Jak mówi definicja FAO/WHO -„Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Na ogół są to bakterie, które zasiedlają przewodu pokarmowy człowieka sprzyjając jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Żeby jednak „zasłużyć” sobie na miano „probiotyku” nie wystarczy być jedną z wielu tysięcy gatunków bakterii, ale tą jedną z nielicznych, które nie tylko nie szkodzą, ale wręcz pomagają gospodarzowi przetrwać w zdrowiu wiele lat.

Najliczniejsza grupa bakterii probiotycznych, żyjących w symbiozie z człowiekiem zamieszkuje jego przewód pokarmowy, a dokładnie jelito cienkie i jelito grube (u dorosłego człowieka na około 9-ciu metrach jelita żyje około 3 kg bakterii). Aby jednak drobnoustroje, które zasiedlają przewód pokarmowy człowieka miały korzystny wpływ na ich właściciela muszą od początku, czyli od narodzin znaleźć się w jego przewodzie pokarmowym. Prawidłowa mikroflora jelitowa jest kluczowym elementem wspierania dojrzewania i właściwego funkcjonowania przewodu pokarmowego, co zapobiega występowaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych typu zaparcia, biegunki, czy kolki. Liczne badania wykazały, że dzieci karmione piersią i urodzone w sposób naturalny już w drogach rodnych mamy, a potem poprzez kontakt ze skórą matki oraz mlekiem mają mocniejszą florę jelitową. Choć od pierwszych chwil ich życia na świecie czyha na nie wiele bakterii chorobotwórczych, to natura dała im broń w postaci bakterii probiotycznych. To właśnie bakterie z rodzaju Lactobacillus czy Bifidobacterium zasiedlając przewód pokarmowy dziecka wytwarzają kwas mlekowy, który niszczy szkodliwe patogeny.

Wraz z wiekiem nasz przewód pokarmowy narażony jest na wiele zaburzeń związanych zarówno z nieprawidłową dietą, ale również infekcjami, antybiotykoterapiami czy… stresem, które mogą powodować zaburzenia homeostazy mikroflory jelitowej.
Spożywanie odpowiednich suplementów diety zawierających odpowiednie szczepy bakterii wydaje się wiec koniecznością nie tylko w okresach leczenia, ale przede wszystkim PROFILAKTYKI.
Odpowiedni preparat probiotyczny, aby działać w konkretnych obszarach, powinien charakteryzować się bogatym składem różnych bakterii probiotycznych. Dwa-trzy szczepy to zdecydowanie za mało, bo nawet dominacja tych dobrych i tak nie jest odpowiednia dla zdrowego funkcjonowania organizmu.
Jednak najważniejszą cechą dobrego suplementu diety bogatego w probiotyki jest odpowiednie zabezpieczenie dobroczynnych szczepów przed destrukcyjnym działaniem kwasu solnego w żołądku. Mikrokapsułkowanie szczepów bakterii oraz monitorowanie ich ekspansji w jelitach to kluczowe wyróżniki skuteczności działania dobrego suplementu.

Dzięki specjalnej formule, którą stworzył sztab ekspertów Holistic preparat LactoVitalis Pro Holistic, minimum 90% bakterii zawartych w kapsułce dotrze do jelita w stanie nienaruszonym. Ponadto zawiera co najmniej 6,5 miliarda korzystnych dla organizmu bakterii z 12 różnych szczepów. To mój absolutny faworyt i hit na polskim rynku. Polecam również probiotyk dla dzieci LactoVitalis KIDS.

Kilka słów ode mnie także na Profilu Facebook Holistic Polska